کلات تخصصی روابط عمومی آگهی استخدام اخبار اقتصادی

کلات: تخصصی روابط عمومی آگهی استخدام اخبار اقتصادی دعوت به همکاری در تهران افراد جویای کار در تهران

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «شکسپیر» باز هم به دزدی ادبی متهم شد

محققان با کمک گرفتن از نرم‌افزاری تازه ادعا کردند نمایشنامه‌های ویلیام شکسپیر شباهت بی‌مانندی به دست‌نوشته‌ چاپ‌نشده یکی از درباریان ملکه الیزابت دارد.

«شکسپیر» باز هم به دزدی ادبی متهم شد

«شکسپیر» باز هم به دزدی ادبی متهم شد

عبارات مهم : تاریخی

محققان با کمک گرفتن از نرم افزاری تازه ادعا کردند نمایشنامه های ویلیام شکسپیر شباهت بی مانندی به دست نوشته چاپ نشده یکی از درباریان ملکه الیزابت دارد.

به گزارش ایسنا، ماجرای متهم کردن ویلیام شکسپیر ـ شاعر و نمایشنامه نویس بزرگ انگلیسی ـ به دزدی ادبی، تاریخی طولانی دارد. این بار چند پژوهشگر با به کار گرفتن نرم افزار کپی فایند به منبع مهم بیش از ۲۰ مونولوگ و بخش های نمایشنامه های معروف شکسپیر دست پیدا کرده اند.

شباهت نمایشنامه های او به دست نوشته چاپ نشده «مباحثه کوتاهی در باب شورش و شورشیان» نوشته جورج نورث ـ از درباریان پایین رتبه ملکه الیزابت انگلستان ـ آن چنان زیاد است که این کارشناسان احتمال رخ دادن چنین اتفاقی را کمتر از یک در میلیارد دانسته اند.

کپی فایند در اصل نرم افزاری است که استادان دانشگاه جهت چک کردن مقالات دانشجویی و احتمال کپی کاری در آن ها به کار می گیرند. براساس ادعای دنیس مک کارتی و ژون اشلوتر، این نرم افزار نشان داده بخش هایی از «ریچادر سوم»، «مکبث»، «شاه لیر» و «هنری ششم» برگرفته از دست نوشته های سال ۱۵۷۶ نورث است.

مک کارتی سال هاست آثار شکسپیر را مورد بررسی قرار داده هست. او در مصاحبه ای با شبکه نورث همپتون گفت: کتاب جورج نورث بر زبان شکسپیر تأثیر گذاشته، صحنه های متفاوت آن را شکل داده و تا حدی بر فلسفه کلی آثارش نیز تأثیرگذار بوده است.

این دو در چند نمایشنامه شکسپیر به کلمات و صحنه هایی برخوردند که عینا در کار نورث وجود داشت. این شباهت در هیچ یک از آثار انگلیسی نوشته شده است بین سال های ۱۴۷۳ تا ۱۷۰۰ مشاهده نشده است.

برداشت های این دو محقق و استاد دانشگاه از کتاب نورث که تا چند روز دیگر از سوی کتابخانه بریتانیا منتشر می شود، تصویر العمل هایی متفاوتی را در جامعه فرهنگی در پی داشته است.

جان مولان استاد دانشگاه جهانی لندن در این باره گفت: ممکن است شکسپیر این کتاب را خوانده باشد، ولی یک کتاب هشت جلدی راجع به منابع آثار شکسپیر وجود دارد. بررسی این عنوان یک تجربه پاکسازی هست؛ هنگامی که تو به یک نمایشنامه به خصوص نگاه می کنی، به عنوان نمونه بخش اول «هنری چهارم»، این اثر ۹ تکه بزرگ از کارهای متفاوت را دربردارد. به همه این ها منبع گفته می شود، یا منابع احتمالی، یا نظایر تاریخی. درجات مختلفی جهت منبع بودن وجود دارد.

ویلیام شکسپیر متولد سال ۱۵۶۴ بود. نخستین آثار منسوب به او از سال ۱۵۹۲ به دست آمده اند. شکسپیر در طول عمر خود ۳۸ نمایشنامه در ژانرهای کمدی، تراژدی، تاریخی و… به نگارش درآورد که از جمله مهمترین آن ها می توان به «مکبث»، «هملت»، «رویای نیمه شب تابستان»، «هنری پنجم»، «طوفان»، «شب دوازدهم» و «اتللو» اشاره کرد.

کلماتی همچون ترور (Assassination) ، اعتیاد (Addiction)، بخشنده (Generous) و اتاق خواب (Bedroom) در زبان انگلیسی جهت نخستین بار در آثار این نویسنده دیده شد. «شکسپیر» غیر از نویسندگی، در آثار نمایشی هم بازیگری می کرد و در سالن تئاتر گلوب سهامدار بود. او ۲۳ آوریل سال ۱۶۱۶ در سن ۵۲ سالگی درگذشت.

«شکسپیر» باز هم به دزدی ادبی متهم شد

واژه های کلیدی: تاریخی | شکسپیر | انگلیسی | دانشگاه | نمایشنامه | زبان انگلیسی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog